دوشنبه، 31 شهریور 1399
شرکت سینمایی نور تابان
نورتابان در رسانه ها
خبرگزاری ایسنا : در نشست فیلم
خبرگزاری ایسنا : در نشست فیلم "امروز" مطرح شد اظهار تاسف میرکریمی از عدم توجه به مشکلات پنهان
 به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،فیلم سینمایی "امروز" به کارگردانی رضا میر کریمی امروز 25 خرداد ماه با حضور کارگردان فیلم و مسولان شرکت سینمایی "نور تابان" و مشاوران شهرداران و مدیران امور بانوان مناطق 22 گانه شهرداری تهران در شهرداری منطقه 12 به نمایش در آمد.

کارگردان فیلم سینمایی «امروز» در این نشست در سخنانی گفت:جامعه امروز دچار مشکلات آشکار و پنهان است اما متاسفانه به مشکلات پنهان زیاد توجه نمی‌شود در حالی که مشکلات پنهان بعضا خطرناک‌تر از مشکلات آشکار هستند، چون بسیاری از آنها می‌توانند بستری برای بوجود آمدن مشکلات دیگر باشند.

میرکریمی با بیان اینکه "نمی‌توان مشکلات اجتماعی را جدا از هم دید" گفت:حل مشکلاتی همچون بیکاری ،طلاق،بد سرپرستی و بی سرپرستی خانواده‌ها را نمی‌توان جدا جدا از هم درمان کرد.

وی نقش هنرمندان را در گوشزد کردن این مشکلات بسیار مهم دانست و ادامه داد: هنرمندان باید درباره اختلافات و مشکلات آلارم بدهند و درباره معضلاتی که وجود دارد فیلم بسازند.

کارگردان فیلم سینمایی «امروز» در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد:زمانی که قصد داشتم فیلم «به همین‌سادگی» را بسازم درباره مشکلات اجتماعی تحقیقاتی کردم و با یکسری آمار تکان دهنده مواجه شدم که یکی از آنها درصد بالای طلاق بود که بسیاری از درخواست‌های طلاق نیز توسط زنان و به خصوص زنان خانه‌دار ارائه شده بود.

وی تصریح کرد: متاسفانه به مشکلات و مسائلی که آشکار است بیشتر توجه می‌شود و همین امر در سینما نیز وجود دارد و به طور مثال درباره زنان خیابانی فیلم‌های زیادی ساخته شده زیرا علت آن این است که این مشکل قابل رویت است

و جنبه دراماتیک دارد. اما درباره زنان خانه‌دار کمتر سخن گفته شده و هرگز در صفحه حوادث یک روزنامه گفته نمی‌شود که یک زن خانه‌دار دلتنگ شده است.

وی ریشه بسیاری از مشکلات را گسترش بدون برنامه‌ریزی شهرنشینی دانست وافزود:گسترش شهرنشینی بدون توجه به مباحث فرهنگی باعث انباشت آدم‌ها در شهر شده است و اینگونه تصور شده که راه ارتباط آدم‌ها با هم کشیدن خیابان

و اتوبان در سطح شهر است.

میرکریمی در پاسخ به سوالی پیرامون عملکرد شخصیت اول فیلم "امروز" توضیح داد: شخصیت اول فیلم انسان درون‌گرایی است که دنبال پیدا کردن راهکار است و در این مسیر دچار تردید می شود اما تردیدش مقدس است.

وی ادامه داد:در جامعه‌ای که تریبون‌های رسمی سعی دارند برای همه مسائل یک نسخه واحد بپیچند، دچار تردید شدن بسیار مهم است. از طرف دیگر فضای که ما در آن قرار داریم دچار یک بحران اخلاقی شده که سم مهلکی برای جامعه

است.

میرکریمی اذعان داشت: بسیاری از ما امروز تصور می‌کنیم که هیچ سهمی در جامعه نداریم و انگار همه فقط به تکالیف اجتماعی قائل هستیم و هیچ تکلیفی برای افراد و برای خودمان مد نظر نداریم. در حالی که در تمامی جوامع تکلیف فردی

بسیار مهم است و در دین اسلام و فرهنگ سنتی ما نیز به تکلیف فردی تاکید شده است.

این کارگردان با اشاره به اینکه هر فردی در جامعه خود مسئول است گفت: فیلم «امروز» پیشنهاد می‌کند که ما باید به عنوان یک فرد در جامعه سهم خودمان را انجام دهیم و به وظایف خود عمل کنیم و این نگاه و تفکر که اصلاح

جامعه باید از بالا صورت بگیرد و جامعه باید از بالا درست شود نگاهی است که در دین و فرهنگ اصیل ما وجود ندارد.

کارگردان فیلم «امروز» در پاسخ به سوالی پیرامون کمک کردن شخصیت اول فیلم به یک زن بیمار با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ گفت:در فیلم "امروز" به دنبال این بودم که نشان بدهم که چطور می شود بدون شعار، بدون توقع و مهمتر از همه

بدون پرسش به دیگران کمک کرد و نیکی کرد زیرا آنچه که در کمک کردن بسیار اهمیت دارد این است که ما بدون پرسش کمک کنیم.

رضا میرکریمی ادامه داد: امروز وضعیت جامعه ما به گونه‌ای است که گروهی از ما بیش از آنکه از خدا بترسیم از همدیگر می‌ترسیم و بیشتر نگران این هستیم که دیگران درباره ما چه فکر می‌کنند.

وی ادامه داد: حفظ آبروی یک شهروند بسیار مهم است و همان‌طور که در فیلم نشان دادم اگر حفظ آبروی فردی در گرو دادن بخشی از مال و آبروی خودمان نیز باشد باید آن کار را بکنیم. از طرف دیگر باید در کمک کردن به دیگران

و برخورد با اتفاقات قضاوت نکنیم و در نظر دادن شتاب نکنیم.

میرکریمی درباره کم حرف بودن شخصیت فیلم گفت: قهرمان فیلم فردی است که در میان تمام مشکلات شهری و هیاهوی جامعه برای خود یک خلوت عرفانی و شخصی دست و پا کرده و علی رغم کم صحبت بودنش بسیار کنش‌مند است و این کنش‌مندی تا جایی پیش می رود که حتی به فکر آبروی یک فرد مرده است.

وی ادامه داد: در فیلم "امروز" به دنبال این بودم که این پرسش را مطرح کنم که اگر هر یک از ما به جای شخصیت اصلی و قهرمان فیلم بودیم آیا حاضر بودیم که به زن کمک کنیم و سوالی نپرسیم؟

این هنرمند با ذکر حدیثی از حضرت علی (ع) درباره نفی تجسس و سوالات نابجا گفت:این همه تجسس، سوال و پرونده‌سازی درباره افراد درست نیست. ما باید ببینیم که حرف خوب را چه کسی می‌زند چون امروز حرف خوب گم شده است و همه بیشتر به دنبال این هستند که چه کسی حرف می‌زند.

کارگردان فیلم «امروز» سهم این فیلم را در بیان مشکلات در اندازه یک فیلم دانست و افزود: هیچ فیلمی و حتی یک مجموعه فیلم نیز نمی‌تواند به تنهایی مشکلات جامعه را بیان کند و یا حل کند بلکه تمام آثار مانند یک نقطه هستند که باید به هم متصل شوند تا تمام پیکره رسانه‌ای اعم از مطبوعات، سینما و کتاب دست به دست هم بدهند تا مشکلات حل شود.

میرکریمی با تاکید بر وظایف فردی در مسائل اجتماعی گفت: در تفکر دینی ما ناامیدی جایگاهی ندارد و من به عنوان عضوی از جامعه وظیفه دارم که حتی اگر تمام عالم را نیز ظلم بگیرد، باز کار خودم را انجام بدهم زیرا تکلیفم همین است.

وی ادامه داد:اگر مخاطب بعد از دیدن یک فیلم به این نتیجه برسد که هیچ امیدی برای تغییر وجود ندارد خوب نیست و باعث نابودی جامعه می‌شود زیرا هر اصلاحی از خود فرد شروع می‌شود.

میرکریمی ادامه داد:اینکه ما دائم به وضعیت موجود اعتراض کنیم و مقصر همه مشکلات حاکمان و مدیران بدانیم درست نیست و هیچ‌گاه باعث رشد نمی شود زیرا همه ما به نوبه خود در وضعیت امروز جامعه سهمی داریم.

کارگردان فیلم "امروز" ادامه داد:تمامی رفتارهای ما از کوچک ترین رفتار تا بزرگترین تصمیمات مانند زنجیر به هم وصل است و باید ببینیم سهم هر کدام از ما در حل کردن مشکلات چه میزان است به همین دلیل باید برای حل مشکلات اول از خودمان شروع کنیم و تکالیف فردی خودمان را انجام دهیم.

به گزارش ایسنا،فیلم سینمایی "امروز" به کارگردانی رضا میرکریمی توسط شرکت "سینمایی نورتابان" از عید سعید فطر در گروه سینمای "استقلال" اکران می‌شود.
1393/04/10