دوشنبه، 31 شهریور 1399
شرکت سینمایی نور تابان
نورتابان در رسانه ها
 خبرگزاری ایلنا :  در نشست فیلم سینمایی امروز مطرح شد: میرکریمی: حرف فیلم «امروز» نیکی کردن بدون پرسش است
خبرگزاری ایلنا : در نشست فیلم سینمایی امروز مطرح شد: میرکریمی: حرف فیلم «امروز» نیکی کردن بدون پرسش است
 فیلم سینمایی "امروز" به کارگردانی رضا میرکریمی ظهر امروز(25 خرداد) با حضور کارگردان فیلم و مسولان شرکت سینمایی نور تابان و مشاوران شهرداران و مدیران امور بانوان مناطق 22 گانه شهرداری تهران در شهرداری منطقه 12 به نمایش درآمد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ میرکریمی در این نشست با اشاره به وضعیت جامعه گفت: جامعه امروز دچار مشکلات آشکار و پنهان است اما متاسفانه به مشکلات پنهان زیاد توجه نمی‌شود درحالیکه مشکلات پنهان بعضا خطرناکتر از مشکلات آشکار هستند و بسیاری از آنها می‌توانند بستری برای بوجود آمدن مشکلات دیگر باشند.

میرکریمی با اشاره به اینکه نمی‌توان مشکلات اجتماعی را جدا از هم دید؛ افزود: حل مشکلاتی همچون بیکاری، طلاق، بدسرپرستی و بی‌سرپرستی خانواده‌ها را نمی‌توان جدا جدا از هم درمان کرد.

وی نقش هنرمندان را در گوشزد کردن این مشکلات بسیار مهم دانست و ادامه داد: هنرمندان باید درباره اختلافات و مشکلات آلارم بدهند و درباره معضلاتی که وجود دارد؛ فیلم بسازند.

کارگردان فیلم سینمایی امروز ادامه داد: زمانی که قصد داشتم فیلم به همین سادگی را بسازم درباره مشکلات اجتماعی تحقیقاتی کردم و با یکسری آمار تکان دهنده مواجه شدم که یکی از آنها درصد بالای طلاق بود که بسیاری از درخواست‌های طلاق نیز توسط زنان و به خصوص زنان خانه‌دار ارائه شده بود.

وی ادامه داد: متاسفانه به مشکلات و مسائلی که آشکار است بیشتر توجه می‌شود و همین امر در سینما نیز وجود دارد بطور مثال درباره زنان خیابانی فیلم‌های زیادی ساخته شده زیرا علت آن این است که این مشکل قابل رویت است و جنبه دراماتیک دارد. اما درباره زنان خانه‌دار کمتر سخن گفته شده و هرگز در صفحه حوادث یک روزنامه گفته نمی‌شود که یک زن خانه‌دار دلتنگ شده است.

وی ریشه بسیاری از مشکلات را گسترش بدون برنامه‌ریزی شهرنشینی دانست و افزود: گسترش شهرنشینی بدون توجه به مباحث فرهنگی باعث انباشت آدم‌ها در شهر شده است و اینگونه تصور شده که راه ارتباط آدم‌ها با هم کشیدن خیابان و اتوبان در سطح شهر است.

میرکریمی در پاسخ به سوالی پیرامون عملکرد شخصیت اول فیلم امروز گفت: شخصیت اول فیلم انسان درون گرایی است که دنبال پیدا کردن راهکار است و در این مسیر دچار تردید می شود اما تردیدش مقدس است.

وی ادامه داد:در جامعه ای که تریبون های رسمی سعی دارند برای همه مسائل یک نسخه واحد بپیچند دچار تردید شدن بسیار مهم است. از طرف دیگر فضای که ما در آن قرار داریم دچار یک بحران اخلاقی شده که سم مهلکی برای جامعه است.

وی ادامه داد: بسیاری از ما امروز تصور می‌کنیم که هیچ سهمی در جامعه نداریم و انگار همه فقط به تکالیف اجتماعی قائل هستیم و هیچ تکلیفی برای افراد و برای خودمان مدنظر نداریم درحالیکه در تمامی جوامع تکلیف فردی بسیار مهم است و در دین اسلام و فرهنگ سنتی ما نیز به تکلیف فردی تاکید شده است.

میرکریمی با اشاره به اینکه هر فردی در جامعه خود مسئول است؛ گفت: فیلم امروز پیشنهاد می‌کند که ما باید به عنوان یک فرد در جامعه سهم خودمان را انجام دهیم و به وظایف خود عمل کنیم و این نگاه و تفکر که اصلاح جامعه باید از بالا صورت بگیرد و جامعه باید از بالا درست شود. نگاهی است که در دین و فرهنگ اصیل ما وجود ندارد.

کارگردان فیلم امروز در پاسخ به سوالی پیرامون کمک کردن شخصیت اول فیلم به یک زن بیمار با چه هدفی صورت می‌گیرد؛ گفت: در فیلم امروز به دنبال این بودم که نشان بدهم چطور می‌شود بدون شعار، بدون توقع و مهمتر از همه بدون پرسش به دیگران کمک کرد و نیکی کرد زیرا آنچه که در کمک کردن بسیار اهمیت دارد این است که ما بدون پرسش کمک کنیم.

میرکریمی ادامه داد: امروز وضعیت جامعه ما به گونه‌ای است که گروهی از ما بیش از آنکه از خدا بترسیم از همدیگر می‌ترسیم و بیشتر نگران این هستیم که دیگران درباره ما چه فکر می‌کنند.

وی ادامه داد: حفظ آبروی یک شهروند بسیار مهم است و همانطور که در فیلم نشان دادم اگر حفظ آبروی فردی در گرو دادن بخشی از مال و آبروی خودمان نیز باشد باید آن کار را بکنیم. از طرف دیگر باید در کمک کردن به دیگران و برخورد با اتفاقات قضاوت نکنیم و در نظر دادن شتاب نکنیم.

میرکریمی درباره کم‌حرف بودن شخصیت فیلم گفت: قهرمان فیلم فردی است که در میان تمام مشکلات شهری و هیاهوی جامعه برای خود یک خلوت عرفانی و شخصی دست و پا کرده و علی‌رغم کم صحبت بودنش بسیار کنش‌مند است و این کنش‌مندی تا جایی پیش می‌رود که حتی به فکر آبروی یک فرد مرده است.

میرکریمی ادامه داد: در فیلم امروز به دنبال این بودم که این پرسش را مطرح کنم که اگر هریک از ما بجای شخصیت اصلی و قهرمان فیلم بودیم آیا حاضر بودیم که به زن کمک کنیم و سوالی نپرسیم؟

وی با ذکر حدیثی از حضرت علی(ع) درباره نفی تجسس و سوالات نابجا گفت: این همه تجسس، سوال و پرونده‌سازی درباره افراد درست نیست. ما باید ببینیم که حرف خوب را چه کسی می‌زند زیرا امروز حرف خوب گم شده است و همه بیشتر به دنبال این هستند که چه کسی حرف می‌زند.

کارگردان فیلم امروز سهم این فیلم را در بیان مشکلات در اندازه یک فیلم دانست و افزود: هیچ فیلمی و حتی یک مجموعه فیلم نیز نمی‌تواند به تنهایی مشکلات جامعه را بیان یا حل کند بلکه تمام آثار مانند یک نقطه هستند که باید به هم متصل شوند تا تمام پیکره رسانه‌ای اعم از مطبوعات، سینما و کتاب دست به دست هم بدهند تا مشکلات حل شود.

میرکریمی با تاکید بر وظایف فردی در مسائل اجتماعی گفت: در تفکر دینی ما ناامیدی جایگاهی ندارد و من به عنوان عضوی از جامعه وظیفه دارم که حتی اگر تمام عالم را نیز ظلم بگیرد باز کار خودم را انجام بدهم زیرا تکلیفم همین است.

وی ادامه داد: اگر مخاطب بعد از دیدن یک فیلم به این نتیجه برسد که هیچ امیدی برای تغییر وجود ندارد خوب نیست و باعث نابودی جامعه می‌شود زیرا هر اصلاحی از خود فرد شروع می‌شود.

میرکریمی ادامه داد: اینکه ما دائم به وضعیت موجود اعتراض کنیم و مقصر همه مشکلات حاکمان و مدیران بدانیم درست نیست و هیچ گاه باعث رشد نمی‌شود زیرا همه ما به نوبه خود در وضعیت امروز جامعه سهمی داریم.

کارگردان فیلم امروز ادامه داد: تمام رفتارهای ما از کوچکترین رفتار تا بزرگترین تصمیمات مانند زنجیر به هم وصل است و باید ببینیم سهم هرکدام از ما در حل کردن مشکلات چه میزان است به همین دلیل باید برای حل مشکلات اول از خودمان شروع کنیم و تکالیف فردی خودمان را انجام دهیم.

مشاوران شهرداران و مدیران امور بانوان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بعداز نمایش فیلم با استقبال از داستان فیلم و مسائل بیان شده در فیلم با کارگردان فیلم به گفتگو نشستند.

فیلم سینمایی امرزو به کارگردانی رضا میرکریمی توسط شرکت سینمایی نور تابان از عید سعید فطر در گروه سینمای استقلال و بهترین سینماهای تهارن و شهرستان اکران می‌شود.
1393/04/10