یکشنبه، 19 مرداد 1399
شرکت سینمایی نور تابان
نورتابان در رسانه ها
رضا میرکریمی در نشست فیلم سینمایی«امروز»: بحران اخلاقی سم مهلکی برای جامعه است / امروز حرف خوب کم شده است
رضا میرکریمی در نشست فیلم سینمایی«امروز»: بحران اخلاقی سم مهلکی برای جامعه است / امروز حرف خوب کم شده است
 به گزارش شبکه خبری فرهنگ و هنر به نقل از شرکت سینمایی نور تابان، فیلم سینمایی امروز به کار گردانی رضا میر کریمی ظهر امروز با حضور کارگردان فیلم و مسولان شرکت سینمایی نور تابان و مشاوران شهرداران و مدیران امور بانوان مناطق 22 گانه شهرداری تهران در شهرداری منطقه 12 به نمایش در آمد.

رضا میر کریمی کار گردان فیلم سینمایی امروز با اشاره به وضعیت جامعه گفت : جامعه امروز دچار مشکلات آشکار و پنهان است اما متاسفانه به مشکلات پنهان زیاد توجه نمی‌شود در حالی که مشکلات پنهان بعضا خطرناک تر از مشکلات آشکار هستند و بسیاری از آنها می‌توانند بستری برای بوجود آمدن مشکلات دیگر باشند.

رضا میر کریمی با اشاره به اینکه نمی توان مشکلات اجتماعی را جدا از هم دید افزود : حل مشکلاتی همچون بیکاری ،طلاق،بد سرپرستی و بی سرپرستی خانواده ها را نمی توان جدا جدا از هم درمان کرد.

وی نقش هنرمندان را در گوشزد کردن این مشکلات بسیار مهم دانست و ادامه داد : هنر مندان باید درباره اختلافات و مشکلات آلارم بدهند و درباره معضلاتی که وجود دارد فیلم بسازند .

کارگردان فیلم سینمایی «امروز» ادامه داد: زمانی که قصد داشتم فیلم «به همین سادگی» را بسازم درباره مشکلات اجتماعی تحقیقاتی کردم و با یکسری آمار تکان دهنده مواجه شدم که یکی از آنها درصد بالای طلاق بود که بسیاری از درخواست های طلاق نیز توسط زنان و به خصوص زنان خانه دار ارائه شده بود.

وی ادامه داد: متاسفانه به مشکلات و مسائلی که آشکار است بیشتر توجه می شود و همین امر در سینما نیز وجود دارد. به طور مثال، درباره زنان خیابانی فیلم های زیادی ساخته شده زیرا علت آن این است که این مشکل قابل رویت است و جنبه دراماتیک دارد اما درباره زنان خانه دار کمتر سخن گفته شده و هرگز در صفحه حوادث یک روزنامه گفته نمی شود که یک زن خانه دار دلتنگ شده است.

وی ریشه بسیاری از مشکلات را گسترش بدون برنامه ریزی شهرنشینی دانست و افزود: گسترش شهرنشینی بدون توجه به مباحث فرهنگی باعث انباشت آدم ها در شهر شده است و اینگونه تصور شده که راه ارتباط آدم ها با هم کشیدن خیابان و اتوبان در سطح شهر است.

میرکریمی در پاسخ به سوالی پیرامون عملکرد شخصیت اول فیلم «امروز» گفت: شخصیت اول فیلم انسان درون گرایی است که دنبال پیدا کردن راهکار است و در این مسیر دچار تردید می شود اما تردیدش مقدس است.

وی ادامه داد: در جامعه ای که تریبون های رسمی سعی دارند برای همه مسائل یک نسخه واحد بپیچند دچار تردید شدن بسیار مهم است. از طرف دیگر فضای که ما در آن قرار داریم دچار یک بحران اخلاقی شده که سم مهلکی برای جامعه است.

وی ادامه داد: بسیاری از ما امروز تصور می کنیم که هیچ سهمی در جامعه نداریم و انگار همه فقط به تکالیف اجتماعی قائل هستیم و هیچ تکلیفی برای افراد و برای خودمان مد نظر نداریم در حالی که در تمامی جوامع تکلیف فردی بسیار مهم است و در دین اسلام و فرهنگ سنتی ما نیز به تکلیف فردی تاکید شده است.

میرکریمی با اشاره به اینکه هر فردی در جامعه خود مسئول است گفت: فیلم «امروز» پیشنهاد می کند که ما باید به عنوان یک فرد در جامعه سهم خودمان را انجام دهیم و به وظایف خود عمل کنیم و این نگاه و تفکر که اصلاح جامعه باید از بالا صورت بگیرد و جامعه باید از بالا درست شود نگاهی است که در دین و فرهنگ اصیل ما وجود ندارد.

کارگردان فیلم «امروز» در پاسخ به سوالی پیرامون کمک کردن شخصیت اول فیلم به یک زن بیمار با چه هدفی صورت می گیرد گفت: در فیلم «امروز» به دنبال این بودم که نشان بدهم که چطور می شود بدون شعار، بدون توقع و مهمتر از همه بدون پرسش به دیگران کمک کرد و نیکی کرد زیرا آنچه که در کمک کردن بسیار اهمیت دارد این است که ما بدون پرسش کمک کنیم.

رضا میرکریمی ادامه داد: امروز وضعیت جامعه ما به گونه ای است که گروهی از ما بیش از آنکه از خدا بترسیم از همدیگر می ترسیم و بیشتر نگران این هستیم که دیگران درباره ما چه فکر می کنند.

وی ادامه داد: حفظ آبروی یک شهروند بسیار مهم است و همان طور که در فیلم نشان دادم اگر حفظ آبروی فردی در گرو دادن بخشی از مال و آبروی خودمان نیز باشد باید آن کار را بکنیم. از طرف دیگر باید در کمک کردن به دیگران و برخورد با اتفاقات قضاوت نکنیم و در نظر دادن شتاب نکنیم.

میرکریمی درباره کم حرف بودن شخصیت فیلم گفت: قهرمان فیلم فردی است که در میان تمام مشکلات شهری و هیاهوی جامعه برای خود یک خلوت عرفانی و شخصی دست و پا کرده و علی رغم کم صحبت بودنش بسیار کنشمند است و این کنش‌مندی تا جایی پیش می رود که حتی به فکر آبروی یک فرد مرده است.

میرکریمی ادامه داد: در فیلم امروز به دنبال این بودم که این پرسش را مطرح کنم که اگر هر یک از ما به جای شخصیت اصلی و قهرمان فیلم بودیم آیا حاضر بودیم که به زن کمک کنیم و سوالی نپرسیم؟

وی با ذکر حدیثی از حضرت علی (ع) درباره نفی تجسس و سوالات نابجا گفت: این همه تجسس، سوال و پرونده سازی درباره افراد درست نیست. ما باید ببینیم که حرف خوب را چه کسی می زند زیرا امروز حرف خوب کم شده است و همه بیشتر به دنبال این هستند که چه کسی حرف می زند.

کارگردان فیلم امروز سهم این فیلم را در بیان مشکلات در اندازه یک فیلم دانست و افزود: هیچ فیلمی و حتی یک مجموعه فیلم نیز نمی‌تواند به تنهایی مشکلات جامعه را بیان کند و یا حل کند بلکه تمام آثار مانند یک نقطه هستند که باید به هم متصل شوند تا تمام پیکره رسانه ای اعم از مطبوعات، سینما و کتاب دست به دست هم بدهند تا مشکلات حل شود.

میرکریمی با تاکید بر وظایف فردی در مسائل اجتماعی گفت: در تفکر دینی ما ناامیدی جایگاهی ندارد و من به عنوان عضوی از جامعه وظیفه دارم که حتی اگر تمام عالم را نیز ظلم بگیرد باز کار خودم را انجام بدهم زیرا تکلیفم همین است.

وی ادامه داد: اگر مخاطب بعد از دیدن یک فیلم به این نتیجه برسد که هیچ امیدی برای تغییر وجود ندارد خوب نیست و باعث نابودی جامعه می شود زیرا هر اصلاحی از خود فرد شروع می شود.

میرکریمی ادامه داد: اینکه ما دائم به وضعیت موجود اعتراض کنیم و مقصر همه مشکلات حاکمان و مدیران بدانیم درست نیست و هیچ گاه باعث رشد نمی شود زیرا همه ما به نوبه خود در وضعیت امروز جامعه سهمی داریم.

کارگردان فیلم «امروز» ادامه داد: تمامی رفتارهای ما از کوچک ترین رفتار تا بزرگترین تصمیمات مانند زنجیر به هم وصل است و باید ببینیم سهم هر کدام از ما در حل کردن مشکلات چه میزان است به همین دلیل باید برای حل مشکلات اول از خودمان شروع کنیم و تکالیف فردی خودمان را انجام دهیم.

مشاوران شهرداران و مدیران امور بانوان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بعد از نمایش فیلم با استقبال از داستان فیلم و مسائل بیان شده در فیلم با کارگردان فیلم به گفتگو نشستند.

فیلم سینمایی «امرزو» به کار گردانی رضا میر کریمی توسط شرکت سینمایی نور تابان از عید سعید فطر در گروه سینمای استقلال و بهترین سینماهای تهران و شهرستان اکران می شود .
1393/04/10